Paket Arıcılık Nedir?

Paket arıcılık iklim özelliklerinde farklılık gösteren bölgeler için iyi bir seçenektir. Arılar uygun zaman ve koşullarda yetiştirildikten sonra bahar döneminde, bal üreticilerinin kışın sert geçen ve telef olan arılarını tamamalamaları için ve arıcıların temel arı ihtiyacını tamamlamak amacıyla imkan sağlayan lojistik arıcılık sistemidir. Paket arıcılık lojistik bir altyapıya sahip olduğundan güvenli bir satıcıdan temin etmek oldukça önemlidir. Arı kovanlarının çerçeve olarak satılıp, çerçeve sayısına göre fiyatı değişiklik göstermektedir. Satın alacağınız arı çerçeve sayısına göre farklılık gösterir.

Paket Arıcılığın Amacı Nedir?

İlk olarak arıcılığa yeni başlayanlar için veya belli bir noktadan başlamak isteyenler için dayanıklı ve özel arı türlerinden başlamak oldukça mantıklı bir seçenektir. Bu sayede direkt olarak üretim sürecine geçmek mümkündür. İkinci olarak var olan kovan sayımızı ve üretim kapasitemizi arttırmak amacıyla bulunduğumuz yerden paket arıcılık ile arı temin etmektir. Üçüncü olarak ,yukarıda belirttiğimiz gibi, kışı sert geçirip arıları telef olan üreticilerimiz için sunulan imkandır. Son olarak ise paket arıcılık ile üretim döneminin arkasında kalmamız engellenir.

Ana Arı Nedir?

Başlıkta geçen ana arı bir diğer adıyla kraliçe arı, arıcılık mesleğinde ve paket arıcılık sisteminde en önemli kavramlardan biridir. Ana arı üretimin merkezidir. Bahsi geçen ana arı; koloninin büyümesini, çoğalmasını ve devamlılığın sağlanmasında da başroldedir. Ana arı satın almadan önce bilmemiz gereken detaylar vardır. En önemli koşullardan biri ana arı ırkının belirlenmesidir ve bölgeye göre bir ırk alınmalıdır. Ayrıca ana arı seçerken genç ana arı almanın birçok avantajı vardır.

Paket Arıcılıkta Aktarma

Arı satın alırken paket olarak almayı düşünen veya alan arkadaşlarımızın bilmesi gereken bir konudur. Paket arılar kovanlı ya da kovansız olarak satılır. Kovansız satın aldığınızda mevcut kovana aktarma yapmanız gerekir. Dikkat etmemiz gereken noktalar;

  • – Paket arıların elinize ulaştığı gün kovana aktarma işlemi aynı gün yapılmamalıdır. Arılar, yoldan kaynaklı olarak saldırgan tavırlı olabilmektedir. Bu nedenle sonraki gün işlemlere başlamakta fayda vardır.
  • – Ana arının mevcut olması. Kontrollerde ana arıyı tespit edemeyebiliriz. Bunun için dikkat etmemiz gereken nokta arının polen sirkülasyonunu yapıyor ve koyulan şurubu alıyor olmasıdır. Bunlar olması gerektiği gibiyse arıların ana arısı var demektir.
  • – Aktarma yaparken zaman kaybetmemektir. Aktarmayı yaparken uzun bir süre arılarla uğraşmak işleri zorlaştırabilir ve arıların saldırgan tavır göstermesine neden olabilir. Bundan dolayı işlemler ne kadar hızlı olursa o kadar kolay olacaktır.
  • – Aktarmadan sonra kontroldür. Eğer kontrol etmek isterseniz aktarmadan 4-5 gün sonra edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.