Arıcılıkta Kullanılan Araç Gereçler Nelerdir?

Kovan

Kovan arıcılıkta kullanılan en önemli araç ve gereçlerdendir. Kolonileri çevre şartlarından korumak, üretimi arttırmak ve hasadı kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Arılar ağaç ve taş ovuklarını yuva olarak kullanırlar. Fakat zirai bir faaliyet olarak arıcılığın gelişmesiyle birlikte insanlar, arıları farklı yuvalara taşımıştır.

Maske

Tüm bedeni kapatan beyaz bir tulumdur. Arıcıyı arıların sokmasından korur. Üç şekilde satılmaktadır;

Sadece baş kısmı – belden yukarısı koruyan – Bütün vücudu koruyan (tulum).

Eldiven

Arılara herhangi bir işlemde bulunurken ellerimizi arı sokmasına karşı korur. Genellikle deneyimli arıcılar tarafından parmakların hareketini kısıtladığından dolayı pek tercih edilmemektedir.

El Demiri

Çerçeve çıkarmada, arı ürünlerini çıkarmada ve diğer artıkları temizlemek için kullanılmaktadır. Çok basit bir yapısı olmasına göre işe yarayan ve çok kullanılan bir alettir.

Körük

Arıcının en büyük silahıdır. Koloni kontrolleri sırasında kullanılan, arıları sakinleştirip zararsız hale getirir. Bundan dolayı rahat bir çalışma ortamı oluşturur. İçinde kağıt, talaş vs. yakılarak dumanı kullanılır. Yakılacak olan malzemelerin balda veya balmumunda koku bırakmamalıdır.

Mahmuz

Çerçeveye gerilen teli temel peteğe gömmek için kullanılması gerekmektedir. Sap ve buna bağlı dişli bir tekerlekten oluşmakta olup dişlerin içi tel üzerinde hareket etmeyi biçimde oyuktur.

Biz

Temel petek telinin çerçevelere takılması için çerçevelerin yan çıtalarında delik açmak için kullanılmalıdır.

Sır Bıçağı

Süzülecek olan balların sırlarını açmada kullanılan alettir. Bu işlemi gerçekleştirirken petek gözlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.

Şurupluk

Arıları beslemek için kovanın içinde veya üstünde bulunan şurup vermek için kullanılmaktadır.

Ana Arı Izgarası

Kuluçkalık ile ballık arasına yerleştirilip ana arının ballıklara geçişini engelleyen metalden yapılmaktadır.

Ana Arı Kafesi

Ana arının değiştirileceği zaman veya başka kovana aktarılacağı zaman kullanılan alettir.

Polen Tuzağı

Arıların bol polen topladıkları dönemlerde uçuş deliğine takılan alettir. Arının bacağında ki poleni almaya yarar.

Bal Süzme Makinesi

Merkezkaç kuvvetiyle çalışan, petek balları süzmeye yarayan alettir. El ile çalışan veya elektrikli modern tipleri de mevcuttur.

Bal Süzme Çadırı

Süzme işleminin gerçekleştirildiği yere arıların girmesini engelleyen çadırdır.

Bal Dinlendirme Kabı

Süzme işleminden sonra elde edilen balın içinde bir süre tutularak dinlendirildiği kaplardır. Bu işlemin sonucunda süzme balın içinde kalan mum kırıntıları ve hava kabarcıkları yüzeye çıkmış olur. Bu sayede bal arındırılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.