Arıcılık Nedir?

Arıcılık, insanlık tarihi kadar eskiye dayanan ve günümüzde de teknolojinin getirdiği fırsatlardan yararlanarak gelişen zirai kazanç getiren bir meslektir veya bir hobidir. Balarısı kolonilerinin beslenmesini ve bakımını yaparak elde edilen arı ürünleri ile kazanç sağlanır.

 

Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık, Tarım Bakanlığının kontrolünde yapılan bir iştir. Arıcılığa yeni başlayanlar veya başlayacaklar için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kurslar mevcuttur. Bu kurslara katılıp edindiğiniz bilgi ve belgeleri kullanarak Arıcılığa başlayabilirsiniz. Başlarken dikkat etmeniz gereken maddeler;

  1. -Öncelikle sağlığınız önemseyin. Alerjinizin olup olmadığını kontrol ettirin.
  2. – Arıcılığı yapacağınız bölgedir. Bu bölgenin şehir merkezinden uzak ve doğal iklime sahip olması gerekir. Bu şartlar dikkate alınmaz ise arıların yaşam süresi ve üretiminde azalmalar görülmektedir. Arıları merkez olarak aldığımız zaman,  3 km. yarıçapında başka bir arıcılık faaliyeti olmamalıdır ve bu alanın çevresinde su kaynağının bulunması gerekir.
  3. – Sabit ve gezginci olmak üzere iki çeşit arıcılık türü vardır. Sabit arıcılık, arı kolonilerinin bir yıl boyunca sabit kalıp taşınmadığı arıcılıktır. Gezginci arıcılık, sabit arıcılığın aksine bir yerde sabit kalmayıp, bahar döneminden maksimum verimi elde etmek ve kış döneminden arıları korumak amacıyla yapılan arıcılıktır.
  4. – Arı oğlu satın alırken bir oğlun 1.5-2 kilodan az olmaması gerekir. Nisan ve Mayıs ayında çıkan oğullar alınmalıdır. Yaz aylarında çıkan bir oğul alırsanız eğer iyi bir bakım ve şurupla besleme sayesinde güzel bir başlangıç olabilmektedir.
  5. – Kovanlı olarak arı satın alınacaksa eğer fenni kovan satın alınması gerekir. Alınacak olan fenni kovanın çerçevelerinin, çalışılmak istenen fenni kovan çeşidine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca fenni kovanı alırken içerisinde ki ananın(kraliçe arının) genç veya yaşlı olduğunu, değerini ve kuvvetinin tespit edilip ona göre alınması gerekir.
  6. – Arıları kontrol edilebilecek dönemler şunlardır; arıların meraya gideceği zamanlar, rüzgarsız, yağışsız ve hava sıcaklığının 15 derecenin üzerinde olduğu zamanlardır. Bir diğer hususta üzerinize herhangi bir kolonya, parfüm vb. kokular sürmeden gitmenizdir. Yoksa arılar sizi yabancı biri olarak algılayıp kovanlarını korumak adına saldırgan bir tavır gösterebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.